Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Kai Lietuvoje žiema apie save primena tik epizodiškai, sniego ir su juo susijusių pramogų išsiilgę žmonės vis dažniau patraukia į kalnus. Neretam tokios išvykos į užsienyje įkurtus ir, atrodytų, šalia debesų besidriekiančius slidinėjimo kurortus, yra ilgametė tradicija. Kad emocijos atostogų metu būtų kuo geresnės, draudikai primena, ko nepamiršti išsirengus į tolimesnę kelionę, ir kokios dažniausios traumos lydi atsistojus ant slidžių ar snieglentės.

Nelaimingi nutikimai – visoje Europoje

Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė, ilgametė patirtis rodo, kad nuo nelaimingų atsitikimų kalnuose nėra apsaugoti net ir slidinėjimo profesionalai. Taip pat, nelaimės persekioja įvairiausiose vietose – vien šiemet jų užfiksuota visame Senajame žemyne išsibarsčiusiuose slidinėjimo kurortuose.

„Štai Austrijoje vien šių metų pradžioje užfiksuoti du draudžiamieji įvykiai, į kuriuos pateko mūsų klientai. Vienam jų, kritus čiuožiant snieglente, lūžo ranka. Beje, tai vienas dažniausių sužalojimų, neretai patiriamas, kai griūnant bandoma ištiesta ranka remtis į žemę“, – teigia A. Jusė.

Tuo metu Slovakijoje slidinėjantys Lietuvos gyventojai su nesėkmėmis ne tik pradėjo šiuos, bet ir užbaigė praėjusius metus. Vienas nukentėjusiųjų nuslydo nuo kalno, kitas pramogaudamas turistams paruoštoje slidinėjimo trasoje griuvo ir išsinarino kelio sąnarį – tai taip pat itin dažna kalnuose patiriama trauma. Nukentėjusiajam teko kreiptis į trasos paramedikus, kurie jam suteikė pirmąją pagalbą ir nugabeno kalnu žemyn. Reikia pastebėti, kad medikams prireikus gelbėti aukštai kalnuose susižeidusį žmogų ir pasinaudojus sraigtasparniu, sąskaita už tai gali siekti visai nemažą sumą – priklausomai nuo šalies, ji gali siekti nuo 1,5 tūkst. eurų.

„Skaudžiausias įvykis Slovakijoje užfiksuotas likus vos kelioms dienoms iki Naujųjų metų. Tuomet trasoje kritusiam slidininkui prireikė medikų pagalbos, jam nustatytas žastikaulio lūžis, kuris gis toli gražu ne vieną savaitę. Galima pasidžiaugti tik tuo, kad nukentėjęs asmuo buvo apsidraudęs, tad neteks sukti galvos dėl medicininių ir kitų išlaidų – išmokėta draudimo suma siekia kiek daugiau nei 2 tūkstančius eurų“, – pastebi ERGO atstovė.

Kai kur reikalaujama draudimo

Kitas skaudus nelaimingas atsitikimas užfiksuotas Šveicarijoje. Ten esančioje trasoje Lietuvos gyventojo sužalojimus sukėlė neatsargus snieglentininko elgesys. Jis slidinėjimo trasos pabaigoje neapdairiai ir netikėtai įčiuožė į nukentėjusiojo kelią, tad stengdamasis išvengti staiga atsiradusios kliūties šis krito ir nemenkai susižeidė. Praėjusių metų pabaigoje įvykęs nelaimingas atsitikimas sukėlė žalos už 1,3 tūkst. eurų.

„Snieglentininko vaidmenyje net ir netyčia galime atsidurti kiekvienas iš mūsų, tad išsirengus į kalnus pravartu įsigyti ne tik Kelionių draudimą, bet ir Asmens civilinės atsakomybės draudimą, kuris atlygina kito asmens sveikatai, gyvybei ar turtui padarytą žalą. Svarbiausia, kad apsidrausti papildomai paprastai neužima daug laiko, štai mūsų klientai Asmens civilinės atsakomybės draudimą gali supaprastintu būdu įsigyti kartu su Kelionių draudimu“, – pastebi A. Jusė.

Ji įspėja, kad Asmens civilinės atsakomybės draudimą privalu įsigyti išsirengus slidinėti į Italiją – galimai dėl šios šalies slidinėjimo kurortų populiarumo ir tuo pačiu dažnesnių juose pasitaikančių nutikimų, kai slidinėtojai sužeidžia kitus ar apgadina turtą. Būtina nepamiršti ir draudimo faktą įrodančių dokumentų.  

Kaip pastebi ERGO atstovė, šios Pietų Europos šalies slidinėjimo kurortuose įvyksta nemažai įvairiausių priežasčių nulemtų incidentų. Kai kurie jų – itin skaudūs. Štai visai neseniai vienas slidininkas leisdamasis nuo kalno smarkiai krito ir vėliau dėl galimo kairiojo peties lūžio turėjo vykti į artimiausią medicinos punktą, kitas slidininkas taip pat patyrė traumą, kitam lūžo šeivikaulis. Visiems jiems bendrai išmokėta apie 2 tūkstančius eurų.

„Pats skaudžiausias nutikimas pastaruoju metu taip pat užfiksuotas Italijoje. Praėjusių metų pabaigoje slidininkas krito trasoje ir susilaužė abiejų kojų blauzdikaulius, jam užfiksuotas atviras šeivikaulio lūžis. Kadangi prireikė skubios medikų pagalbos, o traumos – itin sunkios, apdraustojo gydymo išlaidos siekė net 3,5 tūkst. eurų. Verta pastebėti, kad nors nelaimių kalnuose jau užfiksuota nemažai, tačiau slidinėjimo sezonas, panašu, tik įsibėgėja ir paprastai trunka iki pat balandžio mėnesio. Tad panašių skaudžių įvykių gali nutikti ir gerokai daugiau“, – sako privačių klientų draudimo skyriaus vadovė.

Daugiau informacijos:

Jolanta Karpuškienė

ERGO komunikacijos projektų vadovė

El. paštas jolanta.karpuskiene@ergo.lt

Mob. +370616 09090

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“
Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Komentarai